Najpiękniejsze miejsca w Niemczech

Strona główna

Brama Brandenburska

Katedra w Kolonii

Europa-Park Rust

Zamek Neuschwanstein

Rothenburg ob der Tauber


DREZNO
ZAMEK HEIDELBERG
DOLINA MOZELI
JEZIORO BODEŃSKIE
KOLONIA

Brama Brandenburska


Brama Brandenburska to jeden z najważniejszych symboli Berlina. Obecna na pocztówkach, magnesach, obrazach i licznych fotografiach - na trwale wpisała się w miejski krajobraz. Nie sposób być w Berlinie i nie zobaczyć tego zabytku!

Brama ma ponad 20 metrów wysokości (z kwadrygą ponad 26 metrów) i 62 metry szerokości. Jest uznawana za jedną z pierwszych neoklasycznych budowli Niemiec. Powstała z rozkazu Fryderyka Wilhelma II, który pragnął "otworzyć" miasto na parki Tiergarten. Brama miała więc zachować sporą przejrzystość.Budowla była wzorowana na ateńskich propylejach (rodzaj budowli z kolumnami). Miało to również wymowę symboliczną - król Pruski widział w siebie w roli drugiego Peryklesa, a swój sojusz z Holandią i Wielką Brytanią jako nowy Związek Morski. Jednak ze względu na zupełnie inną funkcję bramy konieczne były pewne zmiany. Co więcej architekt Carl Gotthard Langhans nigdy nie widział Aten i opierał się jedynie na dostarczonych mu rysunkach i opisach. Zrezygnowano więc z charakterystycznego frontonu oraz dodano znacznie więcej światła między kolumnami. Co ciekawe środkowe przejście zarezerwowane było dla króla (później cesarza) i jego rodziny.

Zgodnie z wzorcami klasycznymi brama została ozdobiona szeregiem płaskorzeźb. W attyce umieszczono liczne alegorie: Herkules (symbolizujący męstwo) niszczy Niezgodę i otrzymuje nagrodę od Zwycięstwa. Dalej przybywają Pokój, Radość i Obfitość, a za nimi kroczą alegorie wiedzy i sztuk pięknych.Poniżej widać kolejną płaskorzeźbę: metopy rozdzielone tryglifami, na których ukazano walkę centaurów z Lapitami. Sceny miał wydźwięk symboliczny - walkę barbarzyńców z cywilizacją odnoszono do wojen toczonych przez Prusy.Niegdyś wewnątrz bramy znajdowały się malowidła - zlikwidowano je w 1926 roku, gdyż uznano, że są zbyt małe aby przechodnie mogli dopatrzeć się szczegółów. Co więcej okrągłe medaliony, w których umieszczono polichromie nie pasowały do kształtu samej budowli. W niszach po obu stronach bramy ustawiono posągi Marsa i Minerwy. Niestety są to jedynie kopie - oryginały z końca 18. stulecia zostały zniszczone w czasie walk o Berlin.

Wyspa Sylt Kościół pielgrzymkowy w Wies

Najpiękniejsze miejsca w Niemczech- TOP 5! & copy; Wszelkie prawa zastrzeżone!